Kategorie
rodzaj bram
dach
z pomieszczeniem gospodarczym
z wiatą
rodzaj konstrukcji
Cena
-
od
do
W tej kategorii znajdują się garaże blaszane do 35m2, które według aktualnego prawa (na rok 2023) nie wymagają pozwolenia na budowę / montaż. Pomimo że budowa garażu nie jest związana z wymogiem uzyskania pozwolenia na budowę, należy zamiar wzniesienia obiektu zgłosić do odpowiedniego organu. Odnośnie wymaganych dokumentów i ścieżki zgłoszenia najlepiej skontaktować się z odpowiednim organem - starostwem powiatowym.
13 965,00 zł
Cena regularna:
14 700,00 zł
8 360,00 zł
Cena regularna:
8 800,00 zł
Powierzchnia 35 m2 umożliwia montaż garażu blaszanego na dwa pojazdy. Optymalne wymiary takiej konstrukcji wynoszą wtedy 6x5,8m.
Warto nadmienić, że garaż blaszany bez pozwolenia musi spełniać kilka ważnych warunków:
- być obiektami wolnostojącymi (nie mogą przylegać do ściany innego obiektu)
- mieć parterową konstrukcję
- występować maksymalnie w 2 miejscach na każde 500 m2 powierzchni działki
Warto mieć na uwadze, że pomimo znacznie uproszczono przepisy nie oznacza to, że można swojej działce dokonywać samowoli budowlanej. Pod uwagę należy wziąć wiele przepisów zawartych w ustawie o prawie budowlanym. Należy także pamiętać, że postawiony na podstawie zgłoszenia garaż blaszany musi spełniać normy bezpieczeństwa. Oferowane przez nas garaże oprócz spełnienia norm bezpieczeństwa wykonane są z wysoką dbałością co przekłada się na ich estetykę.
Procedura zgłaszania garażu blaszanego lub innego obiektu budowlanego jest zdecydowanie mniej skomplikowana niż uzyskanie pozwolenia na budowę. Jednym z najważniejszych ułatwień wiążących się z budową garażu na zgłoszenie jest brak obowiązku posiadania projektu budowy. Do procedury nie trzeba angażować biura architektonicznego, całą dokumentację można skompletować samodzielnie.
Co może być potrzebne do wykonania zgłoszenia "budowy" garażu blaszanego? Poniżej najczęściej wymagane dokumenty:
- oświadczenie o prawie do dysponowania działką na cele budowlane
- rysunki garażu – jego pozycja na działce, rzut...
- wniosek (większość urzędów posiada własny wzór wniosku)
Powyższe informacje mają charakter orientacyjny. Więcej informacji można uzyskać w art. 29 Prawa budowlanego. Link do ustawy. Najważniejszy będzie artykuł 29. W nim wymieniono kiedy nie jest wymagane pozwolenie na budowę. W przypadku budowy czy też montażu garażu blaszanego na zgłoszenie istotny jest punkt 2, który mówi o tym, że pozwolenia na budowę nie wymaga stawianie „wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni do 35 m2.